2020.01.17 – Uroczystości Obchody 100-lecia powrotu Leszna do Macierzy.

17 stycznia 2020

17 stycznia w dzień głównych obchodów 100-lecia powrotu Leszna do Macierzy wspólnota Nowicjatu udała się do leszczyńskiej Fary.

O godzinie 10:00 w Bazylice pw. Świętego Mikołaja została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny oraz Powrotu Leszna do Macierzy. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił Jego Ekscelencja ksiądz biskup Damian Bryl – biskup pomocniczy Archidiecezji Poznańskiej. Ksiądz Biskup podkreślił, że dzisiejsze święto to czas dziękczynienia i refleksji oraz wyciągania wniosków na przyszłość: „Piękna i przejmująca rocznica, jest dla nas wszystkich wyzwaniem. Tak jak nasi przodkowie musimy pytać o dobro naszej Ojczyzny dzisiaj, także tej lokalnej, ale także pytać o styl naszego zaangażowania.” Wspominając historię tamtych lat, biskup Damian przytoczył również fragment opisu zatytułowany: „Powrót Leszna do Polski” autorstwa dr Aleksandra Piwonia.

W uroczystości wziął udział sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak, prezydent miasta Łukasz Borowiak oraz przedstawiciele Rady Miasta. We wspólną modlitwę włączyli się uczniowie leszczyńskich szkół wraz ze swoimi wychowawcami. Licznie stawiły się poczty sztandarowe.


Archiwa