2020.04.11 – Wigilia Paschalna

12 kwietnia 2020

Wigilia Paschalna to uroczysta liturgia sprawowana w noc Zmartwychwstania Pańskiego. To kulminacyjny moment całego Triduum Paschalnego. Jak śpiewamy w Orędziu Paschalnym: „O, zaiste błogosławiona noc, w której się łączy niebo z ziemią, sprawy boskie ze sprawami ludzkimi.

Uroczystej Liturgii przewodził magister ks. Karol Kozłowski SChr. Rozpoczęła się ona Liturgią Światła od obrzędu poświęcenia ognia. Następnie wnieśliśmy zapalony paschał do naszej nowicjackiej kaplicy zapalając od niego nasze świece. Ksiądz Magister zaśpiewał uroczysty Exultet. Po nim nastąpiła bogata Liturgia Słowa. Czytania ze Starego Testamentu przypomniały nam historię działania Boga w Izraelu oraz zbawcze dzieło Stworzyciela na przestrzeni dziejów. W homilii, socjusz ks. Matuesz Socha SChr przybliżył nam symbolikę poszczególnych obrzędów Wigilii Paschalnej oraz w oparciu o Ewangelię zachęcił, byśmy wolni od lęków, otworzyli się na odnawiające działanie Zmartwychwstałego Chrystusa. Strach w życiu wiary wynika z braku miłości lub niezrozumienia woli Boga.

Podczas Liturgii Chrzcielnej ks. Magister wyśpiewał modlitwę poświęcającą wodę. Następnie odnowiliśmy przyrzeczenia chrzcielne. Każdy mógł podejść do chrzcielnicy i przeżegnać się pobłogosławioną wodą. Na sam koniec przed wystawionym Najświętszym Sakramentem odśpiewaliśmy hymn „Ciebie Boga wysławiamy”. Teraz jest czas na radość! Radość, która ma trwać przez całe życie ucznia Zmartwychwstałego Pana.

Chrystus zmartwychwstał! Alleluja!


Archiwa