Wielkanoc 2017 w nowicjacie

16 kwietnia 2017

Przez Wielki Post uczestniczyliśmy w nabożeństwach Gorzkich Żali w kościele w Święciechowie. Co niedzielę razem z parafianami rozważaliśmy Mękę Pańską, śpiewając tradycyjne teksty pasyjne. Po Gorzkich Żalach czynnie uczestniczyliśmy we Mszy św., czytając czytania i modlitwę wiernych, śpiewając psalmy. Serdecznie dziękujemy ks. Kanonikowi Czesławowi Kołodziejowi, proboszczowi parafii, który zawsze ugościł nas potem herbatą, kawą i ciastem, wspaniale opowiadając przy tym historię pięknych ołtarzy kościoła w Święciechowie. W jedną z niedziel byliśmy też na Gorzkich Żalach w kościele w Wilkowicach, gdzie gościł nas ks. Kanonik Alfred Wittke.

W piątek przed Niedzielą Palmową uczestniczyliśmy w parafialnej drodze krzyżowej z Lipna do Mórkowa (więcej można przeczytać tutaj). W Niedzielę Palmową przygotowaliśmy piękną liturgię w naszej kaplicy w domu nowicjackim, a po południu Mękę Pańską z podziałem na role czytaliśmy podczas Mszy św. w kościele w Święciechowie. Dzięki tym wydarzeniom, w skupieniu weszliśmy w Triduum Paschalne.

Liturgię Wielkiego Czwartku – pamiątkę ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa – przeżywaliśmy w kościele parafialnym w Mórkowie. Przewodniczył ks. proboszcz Zbigniew Dobroń, który wcześniej tego dnia był też naszym gościem na uroczystej kolacji z okazji kapłańskiego święta. Wykorzystaliśmy okazję, żeby wyrazić wdzięczność za kapłański trud także naszym formatorom: Księdzu Magistrowi i Ojcu Franciszkowi. Dzień zakończyła adoracja Pana Jezusa w naszej kaplicy.

W Wielki Piątek adorowaliśmy Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie przez cały dzień. O godz. 15 w naszej kaplicy odbyła się droga krzyżowa z udziałem dobrodziejów nowicjatu; obecny był ks. Zbigniew Dobroń. O godz. 19 rozpoczęliśmy wielkopiątkowe nabożeństwo Adoracji Krzyża Św. w kaplicy w Lipnie. Przewodniczył Ojciec Franciszek. Znów włączyliśmy się czynnie w liturgię, czytając czytania, śpiewając psalmy i czytając Mękę Pańską z podziałem na role. Dzień zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu przy grobie Pańskim w naszej nowicjackiej kaplicy w Mórkowie.

Podobnie było w Wielką Sobotę – adoracja w ciągu dnia, a wieczorem liturgia paschalna w Lipnie. Przewodniczył Ks. Magister Karol Kozłowski. Nowicjusze czytali wyznaczone na ten dzień czytania (jedno z nich – Brat Andrzej), śpiewali orędzie wielkanocne psalmy i rozbudowaną modlitwę wiernych. Wraz z parafianami odnowiliśmy przyrzeczenia chrzcielne, a potem cieszyliśmy się ze Zmartwychwstania Chrystusa, głosząc światu tę radosną wieść podczas procesji rezurekcyjnej wokół kaplicy. Ks. proboszcz Zbigniew Dobroń powiedział, że przygotowana przez nas oprawa liturgii paschalnej godna była katedry. Bardzo się cieszymy z tych dni – każdy z nas wziął czynny udział, czytając lub śpiewając. Dzięki temu mogliśmy włączyć się w naszą miejscową rodzinę parafialną i przeżywać te największe święta wśród naszych przyjaciół i dobrodziejów. Było to też ogromne przeżycie duchowe, którego owoce właśnie zaczynamy rozpoznawać w naszym życiu.

Święta Wielkiej Nocy spędziliśmy w domu. W Niedzielę rano spożyliśmy śniadanie wielkanocne, z błogosławieństwem pokarmów. Potem spotkaliśmy się przy stole Pańskim w kaplicy. Tak było też w Poniedziałek Wielkanocny: liturgia, ucztowanie, modlitwy i rekreacja. Uroczyście przeżywamy też Oktawę Wielkiej Nocy, która potrwa do Niedzieli Miłosierdzia Bożego, 23 kwietnia.


Archiwa