Wakacyjny szlak – dzień 3 – odpust MB Szklaplerznej

14 lipca 2013

Do Wielkopolski ruszyliśmy rano, aby zdążyć na przedpołudniowe obchody. Po drodze zatrzymaliśmy się jeszcze w dolnośląskiej Trzebnicy, aby odwiedzić tamtejsze międzynarodowe sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej – tam obejrzeliśmy m.in. sarkofag świętej. Postać Jadwigi może być nowicjuszom dość bliska, ponieważ patronuje ona kaplicy parafialnej w Lipnie, w której dość często przecież bywamy.
Z kolei w Święciechowie obchodzono tego dnia odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel – popularnie zwanej Matką Bożą Szkaplerzną. Eucharystii przewodniczył oraz homilię głosił ordynariusz archidiecezji poznańskiej, ks. abp Stanisław Gądecki. Kilku nowicjuszy włączyło się w posługę liturgiczną: Karolowie Baj oraz Skrzypkowski odczytali lekcje, Marcin Weinstok modlitwę powszechną, a Michał Armatys z Marcinem Broniszem służyli jako ministranci. Posługę koordynował Krystian Zarosa, nasz brat zakrystianin.
Po Mszy, procesji eucharystycznej oraz obrzędzie poświęcenia wieży udaliśmy się wraz z innymi gośćmi – na czele z Księdzem Arcybiskupem – na obiad. Solidnie posililiśmy się na drogę i wyruszyliśmy z powrotem na południe. Jadąc do Ziębic, zatrzymaliśmy się na ponad dwie godziny we Wrocławiu, co pozwoliło nam przynajmniej pobieżnie zwiedzić Stare Miasto, w tym obejrzeć szereg zabytkowych świątyń. Skwapliwie z tej okazji skorzystaliśmy, a przechodniom daliśmy niemałą okazję do zdziwienia – w końcu nie co dzień spotyka się na ulicy grupę ponad dziesięciu młodych ludzi w koloratkach. 😉 Za przewodnika w dużej mierze służył nam Karol Baj, który – przypomnijmy – przez pięć lat studiował prawo właśnie w stolicy Dolnego Śląska.
Około ósmej wieczorem zameldowaliśmy się ponownie w ziębickim domu Towarzystwa. Zbieramy siły na kolejne dni górskich wycieczek…

 

zapraszamy do fotogalerii


Archiwa