Nowicjusze na wykładach w Seminarium w Poznaniu

14 listopada 2016

Nie było to pierwsze tego typu wydarzenie, w którym mogliśmy uczestniczyć. W auli Seminarium gościliśmy już 10 października, przy okazji wyjazdu do Gniezna na obchody 90. rocznicy ingresu Kardynała Założyciela do katedry i stolicy prymasowskiej. Wówczas właśnie ks. dr Marek Grygiel TChr, wykładowca i pracownik naukowy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, zainaugurował serię wykładów na temat savoire-vivre, etykiety spotkań, zachowań oficjalnych, protokołu różnych wydarzeń okolicznościowych. W październiku mówił o sposobach prezentacji i autoprezentacji. Tym razem wysłuchaliśmy niezwykle ciekawego wykładu na temat doboru ubioru na różne okazje, przygotowaniu stołu i zachowaniu się przy stole podczas ważnych oficjalnych wydarzeń. Co najważniejsze, wszystkie informacje zostały przygotowane dla duchownych. To bardzo istotne, ponieważ Chrystusowcy pracujący za granicą – z racji funkcji, jaką pełnią w społeczności lokalnej i polonijnej – bardzo często uczestniczą w różnych oficjalnych wydarzeniach, czasem nawet o szczeblu państwowym, np. w ambasadach, konsulatach, a także bywają zapraszani przez władze miejscowe. Dzięki wykładom ks. dr Grygiela otrzymujemy solidne podstawy wiedzy na temat poruszania się w takich sytuacjach, a także w życiu codziennym. Bardzo dziękujemy!

W związku z listopadowym okresem szczególnych modlitw za zmarłych, nawiedzamy nekropolie, na których spoczywają nasi współbracia. Korzystając z tego wyjazdu, po drodze do Poznania zatrzymaliśmy się na cmentarzu w Puszczykowie. W tej miejscowości od wielu lat mieści się nasz Dom Seniora, a na cmentarzu mamy swoją kwaterę z grobami kilkunastu księży i braci Chrystusowców. Modliliśmy się przy ich mogiłach, a Ks. Magister i Ojciec Franciszek opowiedzieli nam o każdym z nich, ich życiu i służbie. Zatrzymaliśmy się też przez chwilę nad grobem Arkadego Fiedlera, słynnego pisarza i podróżnika, autora książki „Dywizjon 303”.

W drodze powrotnej do Mórkowa nastąpiły radosne odwiedziny w domu jednego z nowicjuszy, Krzysztofa, w Poznaniu-Umultowie. Spędziliśmy tam miłą godzinę, rozmawiając, poznając się nawzajem i „objadając” rodzinę Krzysztofa z pączków i innych słodkości. Bardzo dziękujemy Państwu de Bruijn za wspaniałe przyjęcie!

Dzięki uprzejmości ks. Zbigniewa Reguckiego TChr, proboszcza parafii prowadzonej przez Chrystusowców w Umultowie, mogliśmy też zobaczyć kościół parafialny, którego budowę rozpoczął nasz Ksiądz Magister, gdy proboszczował w Umultowie kilka lat temu. Osobiście oprowadził nas po kościele. Świątynia ma niezwykłe rozwiązania architektoniczne: kolumnady po obu bokach, które nadają jej charakteru wielonawowego oraz podłogę pochyloną o 5 st. w dół w stronę ołtarza, co buduje niezwykłą atmosferę skupienia i bliskości.


Archiwa