Lekcja historii w Lesznie

17 stycznia 2017

Leszno powróciło do Polski 17 stycznia 1920 r., odebrane Niemcom bez jednego wystrzału, na skutek ustaleń Traktatu Wersalskiego. Podczas uroczystości rekonstruktorzy w historycznych mundurach odegrali zdjęcie pruskiej flagi z masztu przed ratuszem i wymarsz wojsk niemieckich z Leszna oraz wejście żołnierzy polskich. Potem na rynek wmaszerowało współczesne wojsko polskie – pododdziały 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego wraz z orkiestrą 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, której dowódca, gen. dyw. Jarosław Mika, czuwał nad przygotowaniem całego wydarzenia od strony wojskowej. Gen. Mika zaprosił też do Leszna żołnierzy armii amerykańskiej, którzy od kilku dni stacjonują w Polsce. Do Leszna przybyło ich pięcioro, jeden żołnierz mówił biegle po polsku, a troje miało swojsko brzmiące nazwiska: Sobota, Bajg i Szczepansky.

Podczas obchodów odbył się Apel poległych, były salwy honorowe z dział przeciwlotniczych, politycy i samorządowcy wygłosili stosowne przemówienia, a aktorzy Teatru Miejskiego w Lesznie w przedwojennych strojach, ucharakteryzowani na historyczne postaci sprzed 97 lat, przedstawili fragmenty oryginalnych przemówień z 1920 roku. Po defiladzie pododdziałów wojska i ułanów na koniach, w niebo wystrzeliły sztuczne ognie. Na koniec można było skosztować wojskowej grochówki i chleba z polowej piekarni. Na nas największe wrażenie zrobiła salwa z dział i sztuczne ognie. Podobała nam się też lekcja historii, odegrana przez lesznieńskich aktorów teatralnych.

* * *

Dzień 17 stycznia jest też ważną datą w historii Towarzystwa Chrystusowego – to rocznica śmierci Sługi Bożego o. Ignacego Posadzego TChr, współzałożyciela naszego zgromadzenia. W ten ważny dzień odwiedził nas Przełożony Generalny, ks. Ryszard Głowacki TChr, by wspólnie z nami przeżywać Eucharystię, modlić się i porozmawiać. Jesteśmy bardzo wdzięczni za to spotkanie.


Archiwa