8 września 2012 – 80. rocznica podpisania dekretu erekcyjnego Towarzystwa Chrystusowego

10 września 2012

W tym roku przypada 80. rocznica powstania Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. W związku z tym Zgromadzenie zaplanowało na ten rok szereg obchodów, z których niektóre już się odbyły, a niektóre dopiero przed nami. 8 września świętowaliśmy 80. rocznicę podpisania przez Założyciela – sługę Bożego Ks. Kard. Augusta Hlonda – dokumentu erygującego w 1932 roku nową Kongregację Grobu Świętego (bo tak brzmiała pierwotna nazwa Zgromadzenia, w czerwcu następnego roku została zmieniona przez papieża Piusa XI na Towarzystwo Chrystusowe dla Wychodźców).

W ramach obchodów prawie cała mórkowska załoga udała się do Poznania, do Domu Głównego Towarzystwa. Tam wzięliśmy udział w uroczystej Eucharystii celebrowanej przez Przełożonego Generalnego ks. Tomasza Sielickiego, w której uczestniczyło m.in. kilkudziesięciu księży chrystusowców różnych pokoleń (dojechali także księża seniorzy z domu w Puszczykowie). Okolicznościowe kazanie wygłosił Ekonom Generalny. Znalazło się w nim miejsce także dla adeptów przybyłych z Mórkowa. – Dziękujemy za ten piękny prezent na 80-lecie, jakim jest liczna grupa nowicjuszy i aspirantów. Widzimy tę waszą iskrę w oczach, wasz zapał i radość. To piękny prezent na urodziny – powiedział ks. Krzysztof [rzeczywiście, grupa przybyła w tym roku jest wyjątkowo liczna, mórkowski dom zamieszkuje w tej chwili grupa 21 aspirantów + 6 nowicjuszy – przyp. red.].

Po Mszy udaliśmy się na uroczysty obiad, a po nim przeszliśmy przed figurę Matki Bożej, aby tam odmówić litanię loretańską oraz ponowić akt zawierzenia Niebieskiej Matce naszego Zgromadzenia. Później nowicjusze i aspiranci dostali wolne – część osób spędziła ten czas w seminarium na rozmowach z klerykami, a pozostali wybrali się na spacer po ulicach Poznania (wszak nieczęsto możemy teraz pojawić się w dużym mieście!). Po południu wróciliśmy pociągiem do Lipna, skąd urządziliśmy sobie jeszcze przechadzkę do domu nowicjatu, który staje się dla nas także naszym domem.

Wieczorem sobotnią część naszych uroczystości zakończyliśmy pod figurą Matki Bożej Królowej, stojącej przed budynkiem. Tam odmówiliśmy różaniec oraz odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski.

Zapraszamy do Fotogalerii.


Archiwa