24 grudnia 2013 – Wigilia Bożego Narodzenia

26 grudnia 2013

O godzinie 17. spotkaliśmy się w kaplicy naszego domu, by w chwili ciszy i skupienia, adorować Pana Jezusa. Po adoracji, ze śpiewem kolęd na ustach, zeszyliśmy do sali wspólnotowej, by tam najpierw wsłuchać się w Słowo Boże, odczytane przez Księdza Magistra, a następnie przełamać się opłatkiem i złożyć sobie świąteczne życzenia. Po nich przyszedł czas na uroczystą Wieczerzę Wigilijną, którą spożywaliśmy w naszym refektarzu. Na stole nie zabrakło barszczu z uszkami, pierogów czy klusek z makiem oraz karpia. Łącznie, jak tradycja nakazuje, było 12 wigilijnych potraw! Po kolacji, siedząc przy stole, rozpoczęliśmy wspólne śpiewanie kolęd. Zaśpiewaliśmy wszystkie zwrotki, wszystkich kolęd z naszego śpiewnika! A było ich niemało!

Po wspólnym kolędowaniu udaliśmy się do sali wspólnotowej, by tam usiąść przy kominku i powspominać nasze rodzinne święta. Trzeba podkreślić, że dla nas – nowicjuszy – są to często pierwsze święta spędzone poza rodzinnym domem.

Przed godziną 24 udaliśmy do pobliskiego Lipna, by tam wziąć udział w uroczystej Mszy Świętej Pasterskiej, której przewodniczył Ksiądz Magister, koncelebrowali zaś – Ksiądz Socjusz oraz ks. Andrzej Szczepanik – nasz spowiednik i ks. Romuald Turbański – Proboszcz parafii. Płomienne kazanie, które zapewne trafiło do serc wielu, wygłosił Ksiądz Socjusz. W liturgię włączyli się również czynnie nowicjusze – Mateusz Błachacz, Krzysztof Zubek, Wojciech Kułach oraz Wojciech Mula – posługując kolejno w czytaniach, psalmie oraz modlitwie powszechnej. Po Mszy Świętej udaliśmy się do domu na spoczynek, by już w kolejnym dniu dalej świętować ten wyjątkowy czas Bożych Narodzin.

 

Zapraszamy do odsłuchania życzeń świątecznych,
które składa 76 Nowicjat Towarzystwa Chrystusowego

Archiwa