22 października 2012 – wspomnienie rocznicy śmierci kard. Założyciela i inauguracja roku Akademickiego w WSD TChr

24 października 2012

W poniedziałek 22 października delegacja 9 nowicjuszy udała się do Poznania, aby tam – w seminarium naszego zgromadzenia – wziąć udział w uroczystej inauguracji roku akademickiego, zorganizowanej w dniu kolejnej, 64. już, rocznicy śmierci naszego założyciela, ks. kard. Augusta Hlonda. Poza nami na miejsce przybyło wielu chrystusowców, a także przedstawiciele innych zakonów, jak również goście z inny

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.00 bogato – w stylu chrystusowców – celebrowaną Eucharystią, oprawioną przez Przełożonego Generalnego ks. Tomasza Sielickiego, który wygłosił także homilię.

Druga część wydarzeń tego dnia miała miejsce w seminaryjnej auli wykładowej, gdzie prowadzącym był rektor, ks. Bogusław Burgat. Po jego wstępnym przemówieniu wystąpił prefekt uczelni, ks. Andrzej Łysy, ze sprawozdaniem nt. działalności seminarium w ubiegłym roku akademickim. Następnie na scenę wkroczyli świeżo upieczeni alumni I roku (w liczbie sześciu), którym uroczyście wręczono indeksy. Swoje pięć minut na katedrze miał także dziekan kleryków, Damian Jędrzejak, który m.in. skierował słowo zachęty do nowego narybku seminarium położonego przy ul. Panny Marii.

Później wystąpili jeszcze: o. dr Sergiusz Niziński OCD wykładowca naszej alma mater, z wykładem inauguracyjnym pt. „Chrystologia Karla Bartha jako metafizyka”; rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego Bobolanum (któremu seminarium chrystusowców podlega w strukturze szkolnictwa wyższego), o. prof. dr hab. Zbigniew Kubacki SJ, a także przedstawiciel warszawskiego prowincjała karmelitów, którego wystąpienie miało związek z faktem, że od tego roku w naszej uczelni będą się kształcić także alumni z zakonu karmelitów. Ostatnie słowo należało do naszego generała, ks. Tomasza Sielickiego, który mówił m.in. o zadaniach chrystusowców we współczesnym świecie.

Uroczystość zakończyła się obiadem w refektarzu Domu Głównego naszego zgromadzenia, w którym to gmachu mieści się także seminarium. Po wszystkim siedmiu nowicjuszy wyruszyło z ks. Socjuszem w drogę powrotną do Mórkowa, a dwóch pozostałych – Mateusz Glembin i Maksymilian Ślusarczyk – udało się z ks. magistrem w dalszą podróż, do Warszawy. Ich celem była stołeczna katedra, gdzie zaplanowano obchody związane z rocznicą śmierci Sługi Bożego, kard. Augusta Hlonda, prymasa Polski w latach 1926-1948 (w warszawskiej katedrze znajduje się grób ks. Prymasa).

Poniżej krótka relacja z Warszawy autorstwa Mateusza Glembina:
„22 października delegacja 75. Nowicjatu wraz z ks. Magistrem oraz ks. Tomaszem Porzyckim udała się do Warszawy, aby tego dnia uczestniczyć we Mszy Świętej o beatyfikację Sługi Bożego kardynała Augusta Hlonda. Mszę odprawiono w warszawskiej katedrze św. Jana, gdzie złożone zostały doczesne szczątki naszego Założyciela. Po Mszy przeszliśmy do kaplicy Jana Chrzciciela, w której znajduje się grób kardynała. Modliliśmy się tam o potrzebne łaski za wstawiennictwem kard. Hlonda.” Po Eucharystii udaliśmy się do naszego domu w podwarszawskich Łomiankach, po spędzonej tam nocy, wróciliśmy do Mórkowa.


Archiwa