22-23 października 2011 – Szlakiem Prymasowskim: Poznań – Gniezno – Warszawa

24 października 2011

Pierwszym punktem naszego wyjazdu jest uroczysta inauguracja roku akademickiego w naszym Wyższym Seminarium Duchownym w Poznaniu. Bierzemy udział w uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem przełożonego generalnego ks. Tomasza Sielickiego. Słowo Boże wygłosił ks. prof Zbigniew Kubacki SJ, dziekan PWTW w Warszawie. Po Eucharystii i części akademickiej wyruszamy w dalszą drogę. Udajemy się do gnieźnieńskiej katedry, gdzie zostało złożone serce Sługi Bożego. Po krótkiej modlitwie i zwiedzeniu katedry ruszamy dalej. Punktem kulminacyjny naszego wyjazdu jest Eucharystia przy grobie kard. Założyciela.
W niedzielę, 23 października celebrujemy Eucharystię w katedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie, gdzie spoczywają doczesne szczątki Prymasa Polski. Mszy Św., przewodniczył ks. Tomasz Porzycki SChr, dyrektor ośrodka postulatorskiego, a Słowo Boże wygłosił ks. Magister Nowicjatu Bogusław Kozioł SChr. Na zakończenie Eucharystii udajemy się do grobu kard. Założyciela prosząc we wspólnej modlitwie o dar beatyfikacji.

Korzystając z pobytu w stolicy, próbujemy zobaczyć kilka ważnych miejsc: Starówkę, Krakowskie Przedmieście, Pałac Prezydencki oraz kilka ważnych kościołów miasta.
Wielkie wrażenie robi na nas Muzeum Powstania Warszawskiego, które odwiedzamy w godzinach południowych. Obraz zniszczonego wojną miasta i dramatu ludzi walczących o niepodległość ukazanych w Muzeum jest piorunujący.

Na zakończenie naszego pielgrzymowania udajemy się do Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Warszawskim Żoliborzu.

Nasz wspólny wyjazd ubogacił ks.Leszek Kryża SChr, Superior domu w Łomiankach, zapraszając nas do domu, aby przed drogą powrotną pokrzepić swe siły. Księdzu Leszkowi dziękujemy za piękne przyjęcie naszej wspólnoty.

Wspólny wyjazd był zakończeniem trwającego od czwartku naszego „małego triduum” dzięki któremu mogliśmy zapoznać się z Wielką postacią naszego Założyciela. Był to dobry impuls do tego, by wiedzę na Jego pogłębiać i Jego duchem żyć.

 

zdjęcia w fotogalerii…


Archiwa