2019.05.26 – Złoty jubileusz kapłaństwa w Stargardzie

26 maja 2019

Parafia św. Józefa w Stargardzie to szczególe miejsce dla chrystusowców, którzy w tym roku obchodzą 50. rocznicę święceń kapłańskich. W kościele św. Jana 24 maja 1969, z rąk sługi Bożego ks. bp. Wilhelma Pluty, przyjeli święcenia prezbiteratu: ks. Jerzy Chorzempa, ks. Franciszek Gałdyś, ks. Zygmunt Ostrowski oraz ks. Edward Strycharz.

26 maja w niedzielę o godzinie 12:30, Złoci Jubilaci koncelebrowali Mszę świętą pod przewodnictwem ks. bp. Stanisława Stefanka TChr. We wspólną modlitwę włączyli się ekonom generalny ks. Zbigniew Kutnik TChr, ks. Ryszard Szymanik TChr – proboszcz w Płotach, ks. Tadeusz Zachara TChr – posługujący w Goleniowie, ks. Krzysztof Janicki – duszpasterz polaków w USA oraz ks. Mateusz Socha TChr – socjusz magistra nowicjatu.

Ks. proboszcz Adam Staszczak we wstępie do Liturgii serdecznie powitał wszystkich zgromadzonych oraz przybliżył parafianom sylwetki Jubilatów. Moc oklasków powitała ks. Franciszka Gałdysia, który przed laty był w tym kościele wikariuszem, a później proboszczem. Bardzo serdecznie powitano również pochodzącego z tej wspólnoty parafialnej ks. Zygmunta Ostrowskiego. W przygotowanie uroczystej Eucharystii mocno zaangażowała się rodzina ks. Zygmunta oraz Liturgiczna Służba Ołtarza.

Ks. bp. Stanisław w homilii podkreślił, że kapłan to nie ktoś przypadkowy, ale człowiek powołany przez Boga do szczególnej służby. Na fundamencie Ewangelii ks. Biskup przypomniał, że każdy prezbiter jest wybrany do niesienia pokoju. Świat często wprowadza wiele zamętu i niepokoju w serce człowieka. Kapłan jest tym, który przez posługę sakramentalną i przykład życia – dzisiaj jeszcze bardziej niż kiedykolwiek – ma wprowadzać pokój, którego źródłem jest sam Pan Bóg.

Podziękowanie w imieniu Jubilatów wyraził ks. Zygmunt. Złożył on również złotą różę przed obrazem Matki Bożej znajdującym się w centralnej części prezbiterium, która jest wotum za odzyskane zdrowie.

Na zakończenie Mszy św. ks. Proboszcz złożył dobre życzenia naszemu współbratu ks. bp. Stanisławowi, który świętuje w tym roku 60. rocznicę święceń prezbiteratu.


Archiwa