18 maja 2013 – Jubileusz 25-lecia Kapłaństwa

20 maja 2013

W związku z tym, przed południem uczestniczyliśmy w Eucharystii, sprawowanej przez Jubilatów, której głównym celebransem był ks. Jan. Homilię wygłosił rekolekcjonista, ks. Edward Szamanek (były generał Towarzystwa Chrystusowego). Wspólna modlitwa stała się także okazją do wspomnień – mogliśmy np. dowiedzieć się, że księża Tomasz i Jan należeli do nowicjatu, który jako pierwszy znalazł się w Mórkowie, jeszcze jako pomocnicy przy rozbudowie aktualnego domu. Był to rok 1982.

Po obiedzie spotkaliśmy się na kawie, aby ks. Jan mógł nam opowiedzieć o swojej – już prawie 24-letniej – pracy na kontynencie amerykańskim. Do Brazylii wyjechał z końcem maja 1989 r. i od tamtej pory swoją posługę duszpasterską realizuje właśnie w tym kraju. Opowiedział nam pokrótce o różnych sprawach związanych ze swoją codzienną pracą – dowiedzieliśmy się choćby, że jego parafia liczy 16 filii, do których jako duszpasterz dojeżdża z sakramentalną posługą.

Ogólnie rzecz biorąc, w naszym zgromadzeniu posługuje obecnie 14 kapłanów, którzy przyjęli święcenia 25 lat temu w maju 1988 r. Dziś większość z nich wypełnia nasze zakonne zadanie poza granicami ojczyzny. Z tej grupy znaliśmy do tej pory dwóch księży: obecnego w sobotę ks. Tomasza Porzyckiego, który dojeżdża do nas z Puszczykowa jako spowiednik, oraz ks. prof. Roberta Nalepkę, który przyjeżdża do nas z Poznania, by uczyć nowicjuszy śpiewu. Od sobotnich odwiedzin dołączył do tego grona ks. Jan Flig, dzięki któremu mogliśmy zapoznać się nieco z pracą duszpasterza w Brazylii.

Księżom Jubilatom bardzo dziękujemy za odwiedziny i życzymy wszelkiego Bożego błogosławieństwa na kolejne lata kapłańskiej posługi.


Archiwa