16 sierpnia 2013 – Spotkanie nowicjatów u św. Maksymiliana

17 sierpnia 2013

Sierpniowe spotkania dwóch nowicjatów w parafii św. Maksymiliana powoli stają się tradycją. Tym razem spotkanie zostało nieco przyśpieszone, bo już na dniach nowicjusze franciszkańscy zaczynają swoje rekolekcje przed pierwszymi ślubami (bracia mniejsi składają je ponad miesiąc przed nami, a w tym roku będzie to 25 sierpnia). Tak czy inaczej, zjazd wpisuje się w lokalne obchody odpustu ku czci św. Maksymiliana, którego – jak wiadomo – Kościół wspomina 14 sierpnia.

Kiedy przyjechaliśmy na miejsce, czekali już na nas trzej nowicjusze z Osiecznej wraz ze swym magistrem o. Augustynem Zygmuntem. Modlitewną część spotkania rozpoczęliśmy wspólnym różańcem z parafianami. Po nim przyszedł czas na uroczystą Eucharystię, sprawowaną przez czterech kapłanów. Głównym celebransem był nasz Magister, a homilię wygłosił Gospodarz ks. Mieczysław. Wszelkimi posługami przy liturgii zajęli się oczywiście członkowie obu nowicjatów.

Modlić się było o co – nowicjusze stoją wszak przed momentem dla siebie przełomowym. Przygotowują się do złożenia pierwszej profesji, czyli do ślubowania czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, co przypieczętowuje ich konsekrację zakonną. Czekają też na swoich następców, dla których przygotowali już miejsce w klasztorach. Przy okazji spotkania dowiedzieliśmy się, że w tym roku obydwa nowicjaty spodziewają się takiej samej liczby nowych kandydatów – po jedenastu (a my może przebijemy nowicjat franciszkanów i będziemy dziękowac Bogu za 13 nowych – kto wie??!!).

Po Eucharystii każdy nowicjusz wyszedł do ambonki, aby krótko przedstawić się zebranym w świątyni. Dostaliśmy przy tym oklaski na zachętę od parafian, którym bardzo dziękujemy za miłe przyjęcie. Następnie grupa trzech zakonników i 15 kandydatów na zakonników przeszła wraz z ks. Proboszczem na plebanię, aby kontynuować spotkanie – przy kawie, cieście i lodach. W gościnnych progach zabawiliśmy aż do Apelu Jasnogórskiego, po którego odśpiewaniu, ks. Mieczysław pobłogosławił nas na drogę.

Dla nas ten wyjazd do Leszna miał jeszcze jeden ciekawy akcent. Mianowicie po raz pierwszy był z nami, przybyły dzień wcześniej, nowy Socjusz ks. Paweł Jasina. Ks. Paweł kapłanem-chrystusowcem jest od trzech lat, który to czas spędził na naszej parafii w Stargardzie Szczecińskim jako wikariusz i prefekt katolickiej szkoły. Teraz przed nim nowe wyzwanie, na które życzymy wszelkiego Bożego błogosławieństwa, światła Ducha Świętego oraz matczynej opieki Niepokalanej.


Archiwa