Czwartek, 27. 02. 2020 r., Im.: Gagrieli, Liwii, Leonarda
Czwartek po Popielcu

2019.09.14 - Uroczystości odpustowe Podwyższenia Krzyża Świętego w Lesznie.

Kiedy w roku 70 Jerozolima została zdobyta i zburzona przez Rzymian, rozpoczęły się wielkie prześladowania religii Chrystusa, trwające prawie 300 lat. Dopiero po ustaniu tych prześladowań matka cesarza rzymskiego Konstantyna, św. Helena, kazała szukać Krzyża, na którym umarł Pan Jezus. Po długich poszukiwaniach Krzyż odnaleziono. Co do daty tego wydarzenia historycy nie są zgodni; najczęściej podaje się rok 320, 326 lub 330, natomiast jako dzień wszystkie źródła podają 13 albo 14 września. W związku z tym wydarzeniem zbudowano w Jerozolimie na Golgocie dwie bazyliki: Męczenników (Martyrium) i Zmartwychwstania (Anastasis). Bazylika Męczenników nazywana była także Bazyliką Krzyża. 13 września 335 r. odbyło się uroczyste poświęcenie i przekazanie miejscowemu biskupowi obydwu bazylik. Na tę pamiątkę obchodzono co roku 13 września uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego. Później przeniesiono to święto na 14 września, ponieważ tego dnia wypada rocznica wystawienia relikwii Krzyża na widok publiczny, a więc pierwszej adoracji Krzyża, która miała miejsce następnego dnia po poświęceniu bazylik. Święto wprowadzono najpierw dla tych kościołów, które posiadały relikwie Krzyża, potem zaś dla całego Kościoła Powszechnego. (źródło: brewiarz.pl)

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego jest dniem odpustu parafialnego w Lesznie, gdzie od ponad roku, duszpasterstwo prowadzą księża Salezjanie. Na zaproszenie proboszcza ks. Ryszarda Jelenia SDB wspólnota nowicjatu, przez swoją obecność i zaangażowanie w Liturgię, włącza się w święto miejscowej wspólnoty.

Sumie odpustowej przewodniczył ks. Błażej Stróżycki pochodzący z tej parafii. Ks. Błażej - obecnie proboszcz w Święciechowie - świętuje 25. rocznicę święceń kapłańskich.

Homilię wygłosił o. Krzysztof Kowalski – paulin, który przez Rekolekcje Maryjne przygotowuje parafian do Uroczystości Nawiedzenia Matki Bożej w kopii Obrazu Jasnogórskiego. O. Krzysztof w swoim słowie zaznaczył, że krzyż jest wpisany w życie chrześcijanina. Podkreślił potrzebę zaakceptowania swojego krzyża i przyjęcia woli Stwórcy, choćby wydawała się trudna i niezrozumiała. Kazanie zakończyła „modlitwa w blasku Krzyża Chrystusowego” - nawiązująca do organizowanej w całej Polsce akcji „Polska pod krzyżem” połączona z błogosławieństwem przyniesionych przez wiernych krzyży.